www.orezavatka.cz











Aktualizováno: 23.3.2014

KONTAKT: kniha návštěv,e-mail

© Petra Kališová Václavíková
Zásady použití webu

Počet návštěv:

Historie ořezávátek

Kdy bylo vyrobeno úplně první ořezávátko už asi nikdo nezjistí, určitě to ale bylo až po vynálezu tužky. Ten správný a dodnes používaný proces výroby tužek si nechal patentovat francouzský chemik Nicolas Conte v roce 1795. K ostření tuh byly zřejmě ještě několik desítek let používány nože, neboť první prokazatelný patent ořezávátka se objevil až v roce 1828, kdy si jej pod číslem #2444 nechal zapsat francouzský matematik Bernard Lassimone. Netrvalo dlouho a začaly se objevovat desítky dalších patentů ořezávátek, která fungovala na třech hlavních principech: broušení smirkovým papírem, frézování pomocí ocelových fréz nebo ořezávání jednou či více čepelemi. V případě ořezávátek se smirkovým papírem byl tento přilepen na kotouči, který svým pohybem tužku ostřil. Frézová ořezávátka fungovala na principu "planetového pohybu", tedy tak, že se frézy (podobně jako planety) otáčely kolem tužky a zároveň kolem své osy. I dnes se ještě vyrábějí ořezávátka s tzv. cylindrovou frézou (např. MIKOV). Většinou se jednalo o velké mechanické typy, malá ruční ořezávátka byla v 19. století velkými raritami. Ve velkém se ořezávátka začala vyrábět po roce 1885. Za vynálezce ručního ořezávátka je považován Therry des Estwaux (1847), první elektrické ořezávátko pochází údajně ze 40. let minulého století od HammachervSchlemmer Company z New Yorku. V posledních desetiletích se výroba ořezávátek omezila víceméně na jednoduchá ořezávátka s čepelí vyráběná až na výjimky z plastu, nicméně v posledních letech se na trhu začaly objevovat nové série a dokonce i noví výrobci včetně těch českých. Doufejme, že jim aktivita alespoň nějakou dobu vydrží.

Čeští výrobci ořezávátek

KOH-I-NOOR

KOH-I-NOOR je takový zvláštní případ mezi výrobci ořezávátek. Ačkoliv se v papírnictvích již mnoho desítek let prodává spousta ořezávátek s touto značkou, nejsou to jejich výrobky. Dle informace komerčního rady Ing. Vosátka:

"...je na ořezávátkách sice označení KOH-I-NOOR, ale nejedná se o naše výrobky, nýbrž o výrobky podniku MIKOV Mikulášovice, který spadal do sdružení podniků K-I-N Praha Vršovice. Ořezávátka jsme nikdy nevyráběli a to platí i dnes, ač je máme v nabídce. Jedná se ale o německé výrobky vyráběné pod naší značkou."

MIKOV Mikulášovice

Ve Šluknovském výběžku leží malé město Mikulášovice, které bylo již v 18. století proslulé výrobou nožů. V roce 1794 zde Ignaz Rösler založil první továrnu na výrobu nožů, další podniky brzy následovaly. Mikulášovické nožířství dospělo k největšímu rozmachu před a po I. světové válce. Během II. světové války byla tamější výroba uzpůsobena vojenským účelům. Roku 1948 vznikly dva národní podniky: SANDRIK Mikulášovice pro výrobu nožů a KOH-I-NOOR Mikulášovice, kde se vyráběly kancelářské potřeby se známou značkou K-I-N. V roce 1955 byly oba podniky sloučeny pod název Mikov (Mikulášovický kovoprůmysl). Po roce 1989 se závod transformoval a osamostatňoval a vedl k přeměně MIKOVu na akciovou společnost. I nadále zde pokračuje výroba kancelářských potřeb včetně ořezávátek.

Zpracováno dle oficiálních webových stránek firmy MIKOV.

SELLIER&BELLOT

Firma SELLIER&BELLOT byla založena v Praze již v roce 1825, což ji činí nejen nejstarší strojírenskou firmou v České republice, ale také jednou z nejstarších výrobních společností na světě. Hlavními výrobky S&B jsou sportovní a lovecká munice, dále také balicí a plnicí stroje. V roce 1963 byla společnost přenesena z Prahy do Vlašimi. Po znárodnění v roce 1945 byl název společnosti interpretován jako Blanické strojírny S&B. Jako přidruženou výrobu se v jejích halách kolem roku 1950 začaly vyrábět ořezávátkové strojky.

ESA

Výrobcem ořezávacího strojku "OMES" je pravděpodobně ESA - Elektrodružstvo, které vzniklo v Praze v roce 1921. Další informace se snažím zjistit.