www.orezavatka.cz











Aktualizováno: 23.3.2014

KONTAKT: kniha návštěv,e-mail

© Petra Kališová Václavíková
Zásady použití webu

Počet návštěv:

Fotogalerie

Kovové miniatury

V 70. letech minulého století začala španělská firma PLAY - ME vyrábět miniatury rozličných tvarů - kuchyňské spotřebiče, dopravní prostředky, zvířata a pod. Zákazníci o ně začali projevovat velký zájem, především o ty, které byly patinované, to znamená, že vypadaly zastarale. Tehdy byla ovšem ve Španělsku na podobné předměty uvalena vysoká "luxusní daň". Aby se společnost PLAY - ME této dani vyhnula, začala do miniatur vkládat ořezávátka a tím z nich udělala spotřební zboží. Zájem o miniatury však neutichl, proto začala podobná ořezávátka o pár let později vyrábět další španělská společnost - EMB MARTI. Oba výrobci však někdy v devadesátých letech ukončili svou veškerou výrobní činnost. PLAY - ME vyrobila celkem 53 různých tvarů v tisícových nákladech, EMB MARTI asi 25 druhů.

Čínští a hongkongští obchodníci ovšem tradičně nelenili a pustili se do výroby patinovaných ořezávátek, která se mezitím stala oblíbeným objektem sběratelů. Světový trh byl zaplaven levnějšími napodobeninami již vyrobených ořezávátek, ale také několika stovkami nových druhů.

V současné době je známo přes 500 různých typů těchto miniatur a další průběžně přibývají. Asijské kousky jsou ale napodobeninami v pravém slova smyslu - španělský a čínský kousek od sebe rozeznáte na první, nejpozději druhý pohled. Španělská ořezávátka jsou vzhlednější a hlavně funkční - kolovrátek se točí, kola aut fungují, kafemlýnek mele, což u těch asijských není pravidlem. Navíc jsou tato v Asii vyráběna ve velkém, takže odlitky někdy bývají kazové.

Sběratelství tohoto druhu ořezávátek se na světě věnuje několik set lidí zejména v západní Evropě a v USA. I v České republice si miniatury našly spoustu příznivců. Nejen mezi sběrateli ořezávátek, ale také mezi těmi, kteří si jen chtějí vyzdobit byt zajímavými dekorativními kousky.

Cena asijských miniatur se v ČR pohybuje mezi padesáti až sto korunami, v EU stojí jeden kus tři až čtyři eura. Španělské originály se dnes dají sehnat už jen na burzách nebo ve starých evropských obchůdcích a jejich cena se liší podle počtu vyrobených kusů od daného typu. Nejnižší cena začíná u čtyř eur, méně dostupné kousky přijdou zájemce klidně na sto euro a více.

Tento text jsem zpracovala na základě informací od Alberta Gironese, španělského sběratele a vlastních zkušeností.

Protože mám miniatur více než 300, podívejte se jen na některé z nich:

 





Zpět na začátek fotogalerie


© Petra Kališová Václavíková