www.orezavatka.czAktualizováno: 23.3.2014

KONTAKT: kniha návštěv,e-mail

© Petra Kališová Václavíková
Zásady použití webu

Počet návštěv:

Moje sbírka

Ořezávátka jsem začala sbírat v roce 1988, tedy, klidně to prozradím, v mých dvanácti letech. Proč ořezávátka? Někdy v sedmé třídě nám učitelka češtiny paní Zdenka Malá dala za úkol napsat kratičkou povídku o něčem, co máme doma. Vzpomněla jsem si na svých pět ořezávátek vystavených na poličce, napsala o nich a vášeň byla na světě.

Pevný základ sbírky mi pomohla utvořit starší sestra Jitka, která mi vozila pěkné kousky z Německa a západních Čech. Spoustu jsem dostala darem, což už se dnes moc často nestává. Přátelé a známí mají totiž oprávněný strach, že mi koupí něco, co už mám. Občas ovšem dostanu zajímavý a originální úlovek z dovolené v cizině.

Další kousky přibývají zejména díky čilé výměně s ostatními, hlavně zahraničními sběrateli. Díky, Hanko, Aleši, Laurente, Gemmo, Marijke, Alberte, Sylvio, Johanne, Marcusi, Martino, Tobiasi, Reinere, Jane, Lynn a všichni ostatní!

Nejvíce mě zajímají historická ořezávátka a také veškeré související informace, např. patenty, staré katalogy, tiskoviny, inzeráty a pod.

Od roku 2005 jsem členem Klubu sběratelů kuriozit (www.sberatel-ksk.cz).

Moje sbírka byla v roce 2006 oceněna Klubem sběratelů kuriozit jako "Pozoruhodná sbírka" - titulem, který bývá udělen několika málo sbírkám jednou za tři roky. Část sbírky s důrazem na historické kusy jsem také již čtyřikrát vystavovala - v roce 2005 v muzeu v Litovli, v roce 2008 v muzeu v Brandýse nad Labem, v roce 2010 v muzeu v Hranicích a loni v Rájci-Jestřebí.

Aktuální počet ořezávátek v mé sbírce: 7800 ks ke dni 20.3.2014.

Na některá z nich se můžete podívat ve fotogalerii.