www.orezavatka.czAktualizováno: 23.3.2014

KONTAKT: kniha návštěv,e-mail

© Petra Kališová Václavíková
Zásady použití webu

Počet návštěv:

Sběratelství ořezávátek

Možná tomu nebudete věřit, ale sbírání ořezávátek se ve světě věnuje prokazatelně několik set lidí. Jen například holandský klub PUNTENSLIJPER (www.pencilsharpener.nl) sdružuje přes sto členů s touto zálibou. Pěstovat kontakty a výměnu kousků se mi daří s asi patnácti zahraničními sběrateli, konkrétně z Francie, Španělska, Itálie, Německa, Holandska, Rakouska a USA.

Největší světová sbírka, která je zároveň zaznamenána v Guinessově knize rekordů, patří Holanďance Marijke Prudon, která nashromáždila více než 13.000 kusů. Ještě větší sbírku čítající přes 20.000 ks vlastní Španěl Albert Girones Domenech, který ale sbírá i barevné varianty stejného ořezávátka.

Je nutno říci, že se někteří sběratelé zaobírají pouze určitými druhy ořezávátek, často stojí ve středu jejich zájmu kovové miniatury, které si můžete prohlédnout v sekci FOTKY - kovové miniatury.

Dále jsou sběratelé, které zajímají například jen historické modely nebo stolní ořezávátka s kličkou.

V České republice vím o více než třiceti kolezích, s většinou se samozřejmě scházíme a vyměňujeme.

Další největší sbírky v České republice mají:
  • Hanka Hromasová ... 5000 ks
  • Svatka a Aleš Antelovi ... 4000 ks
  • Zdenka Piroltová ... 4500 ks
Velikost sbírky ale samozřejmě není rozhodující, přivítáme mezi "nás" každého, kdo má byť jen deset kousků nebo dokonce žádný a chce si o ořezávátkách jen povídat, důležitá je totiž radost ze setkávání a ze společného koníčka.